Results & Records

Competition results are located on our facebook page where event reports and photos are posted.

Records

Womens

EventAthleteRecordDate
100Ella Nelson11.4220/02/16
100 (T53)Angie Ballard16.46 (NR)28/05/16
100 (T32)Sarah Clifton-Bligh24.05 (NR)20/01/19
200Ella Nelson22.516/08/16
200 (T53)Angie Ballard28.95 (NR)30/05/15
200 (T32)Sarah Clifton-Bligh46.80 (NR)21/01/19
400Anneliese Rubie51.5110/04/18
400 (T53)Angie Ballard54.17 (NR)25/05/17
400 (T32)Sarah Clifton-Bligh1:27.44 (NR)21/01/19
600Anneliese Rubie1:27.627/06/15
800Catriona Bisset1:58.8021/07/19
800 (T53)Angie Ballard1:47.2028/05/17
800 (T32)Sarah Clifton-Bligh2:57.24 (NR)21/01/19
1000Catriona Bisset2:38.32
1500Jenny Blundell4:04.62 (SR)18/05/16
1500 (T53-54)Angie Ballard3:17.8028/05/17
1500 (T32)Sarah Clifton-Bligh6:55.6020/01/18
MileJenny Blundell4:28.42 (SR)6/07/17
3000Emily Morris8:59.208/06/04
5000Emily Brichacek15:19.102/05/15
5000 (indoor)Jess Pascoe15:34.76 (NR)1/12/18
10000Lara Tamsett32:01.6029/04/12
10k roadLara Tamsett32:274/06/11
Half marathonMilly Clark70:48:0026/03/16
MarathonMilly Clark2:28:087/07/19
City 2 SurfLara Tamsett46:532/07/05
Long JumpFleur Castlereagh6.30m17/02/05
Triple JumpGillian Ting12.95m3/02/01
High JumpNicola McDermott1.98m (SR)29/08/20
DiscusAlix Kennedy55.76m14/04/13
Discus (F32)Sarah Clifton-Bligh5.29m (NR)8/03/19
JavelinMackenzie Little56.80m6/02/20
Javelin (F32)Sarah Clifton-Bligh5.85m3/02/18
HammerKasandra Vegas48.25m13/12/14
Shot putSharmane Motuliki14.07m3/07/04
Shot put (F32)Sarah Clifton-Bligh4.44m10/03/19
Club throw (F32)Sarah Clifton-Bligh11.24m24/02/19
Pole vaultRosanna Ditton4.30m (SR)28/02/04
4x100G Cowie, L Pasternatsky, L Healey, M Jenneke45.8224/11/18
4x200T Singh, E Duve, L Pasternatsky, A Rubie1:36.4026/11/16
4x400S Lind, D Sardelich, R Bennett, A Rubie03:40.324/11/19
4x800C Bisset, J Cubis, H Campbell, A Rubie8:49.8026/11/16
4x1500K Young, M Clark, N Archer, J Blundell18:03.97 (SR)17/11/13
2x2x400 mixedC Bisset, J Ralph3:37.61 (NR)11/05/19
2x2x400A Laman, B Croft4:18.05 (SR)14/12/19
1000 medley relayS Healey, A Rubie, R Bennett, L Pasternatsky2:11.5014/12/19
1600 medley relayE Jenkins, E Nelson, A Rubie, J Blundell3:50.38 (SR)16/11/13
60 hurdles (indoor)Michelle Jenneke8.1018/03/16
100 hurdlesMichelle Jenneke12.82 (SR)29/03/15
400 hurdlesGenevieve Cowie57.188/02/19
3000 steeplechasePaige Campbell9:44.8027/09/19
HeptathlonGillian Ragus5651 points27/06/04
5km walkNicole Fagan22:27.201/03/14
10km walkNicole Fagan45:21.504/04/14
20km walkLisa Grant1:36:404/02/06

(SR) NSW State record (NR) Australian record (NCR) National Club record

Mens

EventAthleteRecordDate
100Rohan Browning10.0823/03/19
100 (T52)Jonathan Tang21.1820/01/16
200Jarrod Geddes20.5922/02/14
200 (T52)Jonathan Tang39.7924/01/15
400Clinton Hill45.0626/01/06
400 (T52)Jonathan Tang1:09.0020/1/16
600Lachlan Renshaw1:15.14 (NR)20/02/10
800Lachlan Renshaw1:45.703/03/11
800 (T52)Jonathan Tang2:23.0020/01/16
1000Holt Hardy2:20.6030/08/97
1500Holt Hardy3:38.2021/03/98
1500 (T52)Jonathan Tang4:22.3020/01/16
MileLachlan Chisholm3:56.306/05/05
3000James Nipperess7:56.4013/11/10
5000David Byrne13:49.706/01/07
10000James Nipperess28:53.1011/12/14
10k roadJames Nipperess29:0920/10/19
Half marathonLiam Adams64:47:006/07/13
MarathonHugh Williams2:16:497/07/19
City 2 SurfLiam Adams42:032013
Long JumpNicholas Van Gelder7.68m29/03/15
Triple JumpAndrew Murphy16.84m16/03/02
High JumpGordon Windeyer2.21m3/06/78
DiscusJacob Vujcic55.07m19/06/99
JavelinElliot Lang72.08m3/02/18
HammerMatthew Dwight64.76m5/06/93
Shot putAiden Harvey18.40m26/01/19
200 hurdlesJustin Merlino23.6811/02/07
Pole vaultAngus Armstrong5.65m (SR)7/03/20
4x100J Clarke, J Jung, N Hough, J Geddes39.51 (=NCR)14/11/15
4x200J Azzopardi, A Beck, J Jung, N Hough1:25.1025/11/18
4x400J Jung, J Hiscox, I Dewhurst, J Ralph3:10.903/10/13
4x800C O'Brien, L McSpeerin, H Hardy, M Byron7:24.23 (SR)4/12/99
4x1500D Gleeson, L McSpeerin, M Byron, H Hardy15:32.420/11/99
2x2x400 mixedC Bisset, J Ralph3:37.61 (NR)11/05/19
2x2x400B Rushby, L Raper3:41.7014/12/19
1000 medley relayN Van Gelder, L Bird, N Hough, B Rushby1:58.3014/12/19
1600 medley relayL Renshaw, J Ralph, H Mitchell, N Hough3:18.76 (SR)18/11/12
60 hurdles (indoor)Nicholas Hough7.763/03/18
110 hurdlesNicholas Hough13.38 (SR)10/04/18
200 hurdlesJustin Merlino23.6811/02/07
400 hurdlesIan Dewhurst49.525/04/14
3000 steeplechaseJames Nipperess8:32.6020/05/16
DecathlonHamish Halley7092 points4/01/90
5km walkBrendon Reading20:48.55/03/16
10km walkBrendon Reading41:31.926/11/15
20km walkBrendon Reading1:24:3719/02/17
50km walkBrendon Reading3:55:0313/12/15

(SR) NSW State record (NR) Australian record (NCR) National Club record

Results

2019 – 2020

  • NSW Club Champions (7th consecutive Men’s & Women’s titles)
  • Leading Gold & overall medals (Open) NSW State Relays
  • 16 State Champions
  • 2 Tokyo Olympic official selections (Ed Fernon & Marina Carrier)
  • 3 Tokyo Olympic qualifications (Nicola McDermott, Catriona Bisset & Milly Clark as at September 2020)
  • 1 Diamond League winner (Nicola McDermott)
  • 3 Diamond League representations (Nicola McDermott Brussels, Stockholm & Rome)
  • Sydney Uni Sport & Fitness Premier Club of the Year

2018 – 2019

  • Australian UniSport Nationals Division 1 Men’s, Women’s & Overall Champions
  • NSW Club Champions
  • Winter Premiership Champions Men & Women (7th consecutive Women’s premiership)
  • Summer Pennant Champions
  • Leading Gold & overall medals (Open track) NSW State Relays
  • 58 National Championships representatives
  • 5 Oceania Champions
  • 11 National Champions
  • 3 Junior National Champions
  • 13 State Champions
  • 8 State Junior Champions
  • 4 Tokyo Olympic qualifications (Nicola McDermott, Catriona Bisset, Milly Clark & Ed Fernon as at November 2019)
  • 9 IAAF World & World Para Athletics Championships representatives (Nicola McDermott, Rohan Browning, Bec Bennett, Michelle Jenneke, Nick Hough, Paige Campbell, Catriona Bisset, Alex Beck & Angie Ballard)
  • 5 IAAF World Relays representatives (Josh Ralph, Nick Hough, Bec Bennett, Catriona Bisset & Alex Beck)
  • 2 IAAF World Relays Silver medalists (Josh Ralph & Catriona Bisset)
  • 2 IAAF World Cross Country Championships representatives (Paige Campbell & Emily Brichacek)
  • 5 Summer Universiade representatives (Paige Campbell, Jess Stafford, Genevieve Cowie, Angus Armstrong & Catriona Bisset)
  • 3 Summer Universiade medallists (Universiade Champion to Catriona Bisset & Bronze to Gen Cowie & Jess Stafford)
  • 7 IAAF Diamond League representatives (Nick Hough Birmingham & Paris, Catriona Bisset London, Nicola McDermott Doha, Eugene/Stanford, Lausanne & Diamond League Final Brussels)
  • 5 Oceania Champions (Josh Ralph, Nick Hough, Ian Dewhurst, Paige Campbell & Catriona Bisset)
  • 13 Oceania Championships representatives
  • 1 Pacific Games representative & champion (Ian Dewhurst)
  • 1 Arafura Games representative (Sarah Clifton-Bligh)
  • 1 World Mountain Running Championships representative (Audrey Amiya-Hall)
  • 3 Australian records (Catriona Bisset 800m Jess Pascoe 5000m indoor, Josh Ralph & Catriona Bisset 2x2x400m)
  • 5 Australian Para records (Sarah Jane Clifton-Bligh T32 100m, 200m, 400m, 800m, F32 Discus)

2019 calendar year report

2017 – 2018

  • NSW Club Champions
  • Summer Pennant Champions
  • Winter Premiership Champions Women (6th consecutive Women’s premiership)
  • Leading Gold & overall medals (Open) NSW State Relays
  • 46 National Championships & Commonwealth Games Nomination Trials representatives
  • 21 State Champions
  • 4 National Champions & National Modern Pentathlon Champion (Marina Carrier)
  • 13 Commonwealth Games representatives (Angie Ballard, Ian Dewhurst, Nick Hough, Josh Ralph, Michelle Jenneke, Annie Rubie, James Nipperess, Angus Armstrong, Rohan Browning, Josh Clarke, Nicola McDermott, Larissa Pasternatsky & SUAC alumna Madeline Hills)
  • Commonwealth Games Silver medalist (Angie Ballard)
  • Commonwealth Games Bronze medalists (Nicola McDermott & Nicholas Hough)
  • 5 IAAF World Continental Cup representatives (Michelle Jenneke, Anneliese Rubie, Nicola McDermott, Jin Su Jung & Josh Ralph)
  • 2 IAAF World U20 Championships representatives (Aiden Harvey & Lachlan Raper)
  • 1 IAAF World Race Walking Team Championships representative (Brendon Reading)
  • 1 IAAF Diamond League Final 2nd place (Nicola McDermott)
  • 3 World University Cross Country representatives (Joe Burgess, Lara Hamilton & Beth Croft)
  • 2 ITU Junior Men World Championship representatives (Jayden & Luke Schofield)
  • 1 UIPM World Cup representative (Marina Carrier)
  • 2 Australian Para records (Sarah Jane Clifton-Bligh T32 1500m, F32 Javelin)
  • 2018 calendar year report

2016 – 2017

  • Australian University Games Champions (Women, 7th consecutive title)
  • NSW Club Champions
  • Leading Gold medals (Open Track) NSW State Relays
  • Winter Premiership Champions Men & Women (7th consecutive Men’s premiership & 5th consecutive Women’s premiership)
  • 61 National Championships representatives
  • 9 National Champions & National Modern Pentathlon Champion (Marina Carrier)
  • 14 State Champions
  • 10 IAAF World & World Para Athletics Championship representatives (Annie Rubie, Nick Hough, Nicola McDermott, Jack Colreavy, Milly Clark, Rohan Browning, Ella Nelson, Angie Ballard & SUAC alumna Madeline Hills)
  • 1 IAAF World Cross Country Championships representative (Emily Ryan)
  • 4 IAAF World Relays selections (Josh Ralph, Ella Nelson, Annie Rubie & Rohan Browning)
  • 3 IAAF Diamond League representatives (Nick Hough, Jenny Blundell & Ella Nelson)
  • 10 Summer Universiade representatives (Nick Hough, Nicola McDermott, Paige Campbell, Liz Clay, Rohan Browning, Angus Armstrong, Shelly Jenneke, Larissa Pasternatsky, Jin Su Jung & Jess Stafford)
  • 6 Oceania Athletics Championships representatives (Maddy Bergfield, Sebastian Gray, Hugo Whitehead, Audrey Amiya-Hall, Larissa Pasternatsky & James Ellis)
  • 3 Nitro Athletics Team Australia representatives (Annie Rubie, Justin Merlino & Michelle Jenneke)
  • 1 New York Road Runners NYC Half Marathon representative (Milly Clark)
  • 1 World Mountain Running Championships representative (Audrey Amiya-Hall)
  • 1 World Junior Modern Pentathlon Championships representative (Marina Carrier)
  • 2017 calendar year report

2015 – 2016

  • Australian University Games Champions (Women & Overall)
  • NSW Club Champions
  • State Relay Champions (Women)
  • National Club 4x100m Record (Josh Clarke, Jin Su Jung, Nick Hough, Jarrod Geddes, equal with Curtin University)
  • Summer Champions (Women)
  • Winter Premiership Champions (6th consecutive Men’s premiership & 4th consecutive Women’s premiership)
  • Winter Premiership U20 Champions (Women)
  • 49 National Championships representatives
  • 19 State Champions
  • 6 Rio Olympics representatives (Milly Clark, Annie Rubie, Brendon Reading, Michelle Jenneke, Ella Nelson, Jenny Blundell & SUAC alumna Madeline Hills. Josh Clarke withdrew his selection due to injury)
  • 1 Rio Paralympics representative (Angie Ballard, University of Sydney student Rae Anderson also competed)
  • 1 IAAF World Half Marathon Championships representative (Milly Clark)
  • 1 IAAF World Indoor Championships representative (Michelle Jenneke)
  • 2 IAAF U20 World Championships representatives (Beth Croft, Angus Armstrong)
  • 1 IAAF World Race Walking Team Championships representative (Brendon Reading)
  • 2 IAAF Diamond League representatives (Jenny Blundell, Ella Nelson)
  • 2 World University Cross Country representatives (Joe Burgess & Danielle Allen)
  • 2016 calendar year report

2014 – 2015

  • Australian University Games Champions
  • Summer Pennant Champions
  • NSW Club Champions
  • Summer Premiership Champions
  • Winter Premiership Champions
  • 49 National Championships representatives
  • 4 National Champions
  • 16 State Champions
  • 7 IAAF World Championships representatives selected (Josh Ralph, James Nipperess, Emily Brichacek, Michelle Jenneke, Nicholas Hough, Ella Nelson, Annie Rubie)
  • 3 IAAF World Relay Championships representatives (Ella Nelson, Jin Su Jung, Annie Rubie)
  • 3 IAAF World Cross Country representatives (Emily Brichacek, James Nipperess, Kate Spencer)
  • 8 Summer Universiade representatives (Jin Su Jung, Aliz Kennedy, Angus Armstrong, Michelle Jenneke, Nicole Fagan, Nick Hough, Nick Van Gelder & Nicola McDermott)
  • 2 Oceania Athletics Championships representatives (Maddy Bergfield, Nicholas Van Gelder)
  • 1 Pacific Games representative (Kasandra Vegas)
  • 1 IAAF Diamond League representative (Nicholas Hough)
  • 2 World Records (Angie Ballard, T53 400m & 800m)
  • 2 IPC World Champions (Angela Ballard, T53 400m & 800m)
  • 2015 calendar year report

2013 – 2014

  • Australian University Games Champions
  • State Relay Champions
  • Summer Pennant Champions
  • NSW Club Champions
  • Summer Premiership Champions
  • Winter Premiership Champions
  • 45 National Championships representatives
  • 8 National Champions
  • 21 State Champions
  • 4 IAAF World Championships representatives (Lara Tamsett, Nick Hough, Jarrod Geddes, Josh Ralph)
  • 5 IAAF World Relays representatives (Josh Ralph, Annie Rubie, Jin Su Jung, Jarrod Geddes, Ella Nelson)
  • 1 IAAF Continental Cup representative (Annie Rubie)
  • 3 IAAF World Juniors representatives (Georgia Wassall, Tavleen Singh, Kate Spencer)
  • 11 Commonwealth Games representatives (Angie Ballard, Emily Brichacek, Ian Dewhurst, Ella Nelson, Nick Hough, Michelle Jenneke, Jin Su Jung, Jarrod Geddes, Josh Ralph, Anneliese Rubie, James Nipperess, Lara Tamsett)
  • Commonwealth Gold medallist (Angie Ballard)
  • 2014 calendar year report
Menu