Results & Records

All individual race results are located on our facebook page where event reports and photos are kept! Club records (click picture to expand) and annual results below.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Season Results (both Men & Women unless specified)

2016-17 

NSW Club Champions
Leading Gold medals Open Track NSW State Relays
61 National Championships representatives
9 National Champions
14 State Champions
10 IAAF World & World Para Athletics Championship selections (Annie Rubie, Nick Hough, Nicola McDermott, Jack Colreavy, Milly Clark, Rohan Browning, Ella Nelson, Angie Ballard & former SUAC athlete Madeline Hills)
1 IAAF World Cross Country Championships representative (Emily Ryan)
4 IAAF World Relays selections (Josh Ralph, Ella Nelson, Annie Rubie & Rohan Browning)
3 IAAF Diamond League representatives (Nick Hough, Jenny Blundell & Ella Nelson)
10 Summer Universiade representatives (Nick Hough, Nicola McDermott, Paige Campbell, Liz Clay, Rohan Browning, Angus Armstrong, Shelly Jenneke, Larissa Pasternatsky, Jin Su Jung & Jess Stafford)
6 Oceania Athletics Championships representatives (Maddy Bergfield, Sebastian Gray, Hugo Whitehead, Audrey Amiya-Hall, Larissa Pasternatsky & James Ellis)
3 Nitro Athletics Team Australia representatives (Annie Rubie, Justin Merlino & Michelle Jenneke)
1 New York Road Runners NYC Half Marathon representative (Milly Clark)
1 World Mountain Running Championships representative (Audrey Amiya-Hall)
National Modern Pentathlon Champion (Marina Carrier)
1 World Junior Modern Pentathlon Championships representative (Marina Carrier)
Commonwealth Games 2018 A Qualifiers (Nick Hough, Josh Ralph, Jack Colreavy, Ella Nelson, Jenny Blundell, Milly Clark & Michelle Jenneke as at July 2017)
Commonwealth Games 2018 B Qualifiers (Josh Clarke, Ian Dewhurst, Angus Armstrong, Annie Rubie, & Nicola McDermott as at July 2017)

2015-16 

Australian University Games Champions (Women & Overall)
NSW Club Champions
State Relay Champions (Women)
National Club 4x100m Record (Josh Clarke, Jin Su Jung, Nick Hough, Jarrod Geddes, equal with Curtin University)
Summer Champions (Women)
Winter Premiership Champions (6th consecutive Men’s premiership & 4th consecutive Women’s premiership)
Winter Premiership U20 Champions (Women)
49 National Championships representatives
19 State Champions
6 Rio Olympics representatives (Milly Clark, Annie Rubie, Brendon Reading, Michelle Jenneke, Ella Nelson, Jenny Blundell & former SUAC athlete Madeline Hills. Josh Clarke withdrew his selection due to injury)
1 Rio Paralympics representative (Angie Ballard, University of Sydney student Rae Anderson also competed)
1 IAAF World Half Marathon Championships representative (Milly Clark)
1 IAAF World Indoor Championships representative (Michelle Jenneke)
2 IAAF U20 World Championships representatives (Beth Croft, Angus Armstrong)
1 IAAF World Race Walking Team Championships representative (Brendon Reading)
2 IAAF Diamond League representatives (Jenny Blundell, Ella Nelson)
2 World University Cross Country representatives (Joe Burgess & Danielle Allen)

2014-15 

Australian University Games Champions
Summer Pennant Champions
NSW Club Champions
Summer Premiership Champions
Winter Premiership Champions
49 National Championships representatives
4 National Champions
16 State Champions
7 IAAF World Championships representatives selected (Josh Ralph, James Nipperess, Emily Brichacek, Michelle Jenneke, Nicholas Hough, Ella Nelson, Annie Rubie)
3 IAAF World Relay Championships representatives (Ella Nelson, Jin Su Jung, Annie Rubie)
3 IAAF World Cross Country representatives (Emily Brichacek, James Nipperess, Kate Spencer)
8 Summer Universiade representatives (10 qualified)
2 Oceania Athletics Championships representatives (Maddy Bergfield, Nicholas Van Gelder)
1 Pacific Games representative (Kasandra Vegas)
1 IAAF Diamond League representative (Nicholas Hough)
2 World Records (Angie Ballard, T53 400m & 800m)
2 IPC World Champions (Angela Ballard, T53 400m & 800m)

2013-14 

Australian University Games Champions
State Relay Champions
Summer Pennant Champions
NSW Club Champions
Summer Premiership Champions
Winter Premiership Champions
45 National Championships representatives
8 National Champions
21 State Champions
4 IAAF World Championships representatives (Lara Tamsett, Nick Hough, Jarrod Geddes, Josh Ralph)
5 IAAF World Relays representatives (Josh Ralph, Annie Rubie, Jin Su Jung, Jarrod Geddes, Ella Nelson)
1 IAAF Continental Cup representative (Annie Rubie)
3 World Juniors representatives (Georgia Wassall, Tavleen Singh, Kate Spencer)
11 Commonwealth Games representatives (Angie Ballard, Emily Brichacek, Ian Dewhurst, Ella Nelson, Nick Hough, Michelle Jenneke, Jin Su Jung, Jarrod Geddes, Josh Ralph, Anneliese Rubie, James Nipperess, Lara Tamsett)
Commonwealth Gold medalist (Angie Ballard)